• liczba ludności 70 129
  • prawa miejskie od 1243
Gniezno

Już najmłodsi wiedzą, że pierwszą stolicą Polski było pewne miasto w województwie wielkopolskim. Gniezno zapisało się w polskiej historii jako jedno z najistotniejszych miejsc pełnego zabytków i pamiątek po ważnych wydarzeniach. Właśnie z tego powodu do Gniezna przybywa tysiące turystów.

Jak na prawdziwe miasto turystyczne przystało, władze Gniezna wiedzą, jak zadbać o dobrą promocję. Rynek jest placem, w którym odbywa się wiele imprez. Nic dziwnego więc, że musi być jednym z najbardziej reprezentatywnych miejsc. Mimo braku naturalnych nasadzeń, w samym sercu Gniezna panują kolorowe kwiaty. Jak to możliwe?

Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe wprowadzają naturę tam, gdzie wydaje się to niemożliwe. Przykładem jest właśnie gnieźnieński rynek, na którym pomimo brukowej powierzchni, kwitną piękne nasadzenia. Czerwona pelargonia wyróżnia się na tle szarości. Wieże Kwiatowe stały się miejscami spotkań, ułatwiając orientację na ogromnym placu.

Magdalena Koleina

Gniezno powinno prezentować się tak, jak na historyczną stolicę Polski przystało. Właśnie dlatego w centrum tego zabytkowego miasta niezbędne były estetyczne elementy, które podkreśliłyby jego rangę. Pierwotnie rozległy plac w sercu Gniezna nieco przytłaczał swoimi gabarytami i brakowało w nim zieleni.

Magdalena Koleina | Specjalista ds. Wsparcia Sprzedaży +48 603 105 555 | bWFnZGFsZW5hLmtvbGVpbmFAdGVycmEtcGwuZXU=

Problem

Pusta przestrzeń
Pusta przestrzeń
Plac bez wyrazu
Plac bez wyrazu
Brak dostępu do natury
Brak dostępu do natury
Brak koloru
Brak koloru

Ogromna przestrzeń w centrum miasta była pozbawiona natury. Co prawda, na obrzeżach placu rosną drzewa, jednak ich zieleń została zdominowana przez szarość kostki brukowej. Wielobarwne kamienice również nie były w stanie zniwelować tej monotonii.

Na pięknym, lecz pustym placu brakowało elementów małej architektury miejskiej, które skutecznie przełamałyby wszechobecną pustkę. W rezultacie przechodnie mogli doświadczać uczucia przytłoczenia.

Rozwiązanie

W Gnieźnie pojawiły się cztery rodzaje konstrukcji stojących: H750, H1100, H1200 oraz H2000. Kolorowe ukwiecenie dodało przestrzeni publicznej pozytywnej energii, zapraszając mieszkańców i gości do częstszego odwiedzania centrum.

Kaskady w połączeniu z okolicznymi drzewami stworzyły naturalną kompozycję, będącą ciekawą wizytówką miasta. Ustawione na środku rynku Wieże Kwiatowe okazały się doskonałym uzupełnieniem tego miejsca.

Maciej Witowski

W Gnieźnie przełamano surowość placu w centrum stosując Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe – innowacyjne rozwiązania o wysokim poziomie bezpieczeństwa i jakości. Ich najistotniejszą cechą jest długowieczność, która osiągnięto dzięki wykorzystaniu wytrzymałych materiałów oraz zastosowaniu zaawansowanych metod produkcji.

Maciej Witowski | Architekt | bWFjaWVqLndpdG93c2tpQHRlcnJhLXBsLmV1

Efekt

Google Street View

Zobacz miasto Gniezno w kwiatach