Grudziądz

woj. kujawsko-pomorskie
  • liczba ludności 97 676
  • prawa miejskie od 1291
Grudziądz

Grudziądz położony jest w północnej Polsce, na prawym brzegu rzeki Wisły. Pomimo burzliwej historii, miasto po dziś dzień może się poszczycić atrakcyjnymi zabytkami i zróżnicowaną architekturą.

Sercem miasta jest oparty na kształcie prostokąta rynek, pełen schludnych kamienic, które po wojnie zostały odbudowane w stylu barokowym. W centralnej części Starego miasta znajduje się jeden z wielu pomników: monument ku czci „Żołnierza Polskiego” został poddany w 2010 roku rewitalizacji, a od 2014 roku jego najbliższą okolicę uświetniają Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe.

Na żadnej pocztówce z Grudziądza nie może zabraknąć przeszło 700-letnich ruin zamku krzyżackiego wraz z murami obronnymi oraz Bramą Wodną z początków XIV wieku. To właśnie tutaj ulokowano kolejny istotny symbol miasta: monument przedstawiający Ułana z Dziewczyną – ze względu na problematyczną, pozbawioną natury przestrzeń oraz utrudniony dostęp, pomnik ukwiecono stosując Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe model H1200 ¼ - których kształt pozwala dokładnie dopasować je do narożników.

Marcin Brożek

Brukowana przestrzeń lub zabytkowa okolica, gdzie nie można ingerować w typ podłoża, często ograniczają możliwość nasadzeń roślin. Natura może jednak zagościć również i w takich miejscach: wystarczy, tak jak w Grudziądzu, wybrać odpowiednie Konstrukcje Kwietnikowe, które doskonale eliminują problem szarości w miastach.

Marcin Brożek | Team Leader +48 513 041 846 | bWFyY2luLmJyb3pla0B0ZXJyYS1wbC5ldQ==

Problem

Problematyczne miejsce
Problematyczne miejsce
Szara okolica pomnika
Szara okolica pomnika
Niewyróżniający się rynek
Niewyróżniający się rynek
Brak dostępu do natury
Brak dostępu do natury

Brukowany rynek w Grudziądzu to schludna i funkcjonalna, jednak pozbawiona natury przestrzeń. Utwardzone podłoże ograniczyło możliwość wprowadzenia roślin w tradycyjnej postaci, wobec czego serce miasta było jednolite i zdawało się przytłaczać. Architektura centrum wymagała kolorowego akcentu, który podkreśliłby jej urok i ożywił nieco szarą okolicę.

Zabytkowa część miasta obejmująca mury obronne oraz zamek jest stale odwiedzana przez mieszkańców, turystów oraz miłośników historii. Brakowało tu jednak elementów, które podkreśliłby rangę tego miejsca, a wprowadzenie roślinności było utrudnione ze względu na brak gleby, jak również problematyczne otoczenie pomników.

Rozwiązanie

Wprowadzenie Kaskadowych Konstrukcji Kwietnikowych do centrum Grudziądza pozwoliło wyeliminować najważniejsze problemy, z którymi zmagano się w tej przestrzeni: brak naturalnego podłoża i utrudniony dostęp do wody. W ten sposób miejski rynek stał się atrakcyjny wizualnie, i to nawet pomimo brukowanej powierzchni, co więcej: udało się w ciekawy sposób podkreślić najbliższą okolicę znajdującego się tutaj pomnika Żołnierza Polskiego.

Dzięki kwiatom wypiękniały również zabytkowe mury obronne wraz z ruinami zamku krzyżackiego. Odpowiednio dopasowane Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe model H1200 ¼ pozwoliły ukwiecić nawet trudnodostępne, pozbawione gleby narożniki obwarowań. Rośliny sprawiły, że turystyczna część miasta stała się jeszcze bardziej atrakcyjna dla odwiedzających.

Sławomir Jankowiak

Za atrakcyjny efekt wizualny, jaki uzyskaliśmy w Grudziądzu, w dużej mierze odpowiada system kaskady, w który wyposażone są nasze Kaskadowe Konstrukcje Kaskadowe. To opatentowane, innowacyjne rozwiązanie znacząco poprawia jakość nasadzeń. Tajemnicą sukcesu naszych produktów jest brak dna w poszczególnych poziomach kwietnika, dzięki czemu system korzeniowy roślin ma nieskrepowane warunki wzrostu oraz optymalną ilość wody i powietrza.

Sławomir Jankowiak | specjalista ds. produkcji +48 665 950 444 | c2xhd29taXIuamFua293aWFrQHRlcnJhLXBsLmV1

Efekt

Google Street View

Zobacz miasto Grudziądz w kwiatach