Aktualności
Jak ukwiecić rynek?
Niemal każde polskie miasto może pochwalić się rynkiem. Najczęściej to właśnie tutaj znajduje się ratusz i inne budynki administracyjne – to serce i wizytówka okolicy, która niezależnie od wielkości i stanu zachowania, może, a nawet powinna być ukwiecana. Jak tego dokonać?
Aby zieleń w sercu miasta odpowiednio spełniała swoje funkcje, musi być zarówno odpowiednio zaprojektowana, mieć starannie przemyślaną kompozycję, jak również muszą ją tworzyć odpowiednio wyselekcjonowane rośliny. Zbyt rosłe okazy przysłonią widoki i przytłoczą budynki. Za niskie bądź nieliczne rośliny wytworzą na rynku poczucie pustki. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto sadzić w podłożu drzewa, krzewy, a także tworzyć klomby czy rabaty. Niekiedy jednak jedynym sposobem na wprowadzenie zieleni w tego typu przestrzeń mogą być rośliny sezonowe sadzone w wieżach kwiatowych i donicach.
Busko-Zdrój
Elegancja kompozycja
Odpowiednia lokalizacja wież kwiatowych to bardzo istotny element przedsięwzięcia. Zadecyduje bowiem o udanym (bądź nie) efekcie, a w rezultacie i wizerunku całej okolicy. Na początek warto dokonać wnikliwej analizy zabudowy miejskiego rynku i odpowiedzieć sobie na pytania: Które miejsca najbardziej potrzebują zmian? Które zakątki trzeba ożywić? Jakie są kolory elewacji najbliższych budynków? Jak oświetlone są poszczególne miejsca w ciągu dnia? Czy rynek jest zamknięty dla samochodów i przeznaczony tylko dla pieszych?
Wałbrzych
W pierwszej kolejności warto ukwiecić fasady i wejścia do miejskich budynków użyteczności publicznej. Najbardziej reprezentacyjne budynki to na ogół obiekty majestatyczne, wyróżniające się architekturą. Ich wysoką rangę dodatkowo podkreśli zieleń, np. ukwiecone skrzynki w oknach parteru i pierwszego piętra. Warto również zastosować kombinację kilku elementów (np. stojące wieże kwiatowe, kwietniki na latarniach, skrzynie na barierkach) tworzących spójny system.
Brodnica
Do skrzyń z kwiatami pasować będą donice przy głównym wejściu ustawione na kolejnych stopniach, mniejsze wieże kwiatowe wzdłuż chodnika, a także kule kwiatów w wiszących kwietnikach, na masztach przed budynkiem. Estetycznie zaaranżowane wejście robi dobre wrażenie, a w przypadku ratusza czy urzędów jest to niezwykle ważne.
Wieże kwiatowe po obydwu stronach wejścia do budynku mogą mieć swoją kontynuację w postaci alei. Wieżom towarzyszyć mogą wiszące na latarniach kwietniki W600. Staranne, bogate udekorowanie kolorowymi roślinami takiej rytmicznej aranżacji to skuteczny sposób na podkreślenie rangi miejsca.
Estetycznie, funkcjonalnie
Jakie są inne pomysły na kwiatową aranżację rynku? Ciekawym rozwiązaniem są kwietniki w roli szlabanów, skutecznie wydzielające strefę dla pieszych od ulic. Zamiast pachołków pomogą sprawdzą się kwiatowe wieże. Podobne „barierki” mogą być użyte również przy wyznaczaniu przestrzeni kawiarnianych ogródków, które często pojawiają się na miejskich placach.
Międzyrzecz
Z jednolitego tła nawierzchni rynku wydobyć można przy pomocy kwiatów także pomniki oraz fontanny. Piękna oprawa - dekoracja cokołów kwietnikami ustawionymi po obwodzie koła lub kwadratu, w narożnikach sprawi, że zwrócą na siebie należytą uwagę.
Wsparcia roślin sezonowych niekiedy wymagają też i miejskie klomby. W sąsiedztwie drzew lub rabat dobrze sprawdzą się wiszące bądź stojące kolorowo obsadzone wieże kwiatowe. Uwaga! Przy okazji doboru kolorystyki sezonowych obsadzeń kwietników, warto wziąć pod uwagę barwy miejskiego herbu – to świetny sposób na promocję!
Lubawa
Liczy się skala
Rośliny w kwietnikach można umieszczać tam, gdzie nie ma warunków dla nasadzeń w gruncie. Czasami to właśnie one stanowią jedyny barwny element przełamujący monotonię wyłożonej brukiem, chodnikiem czy kostką powierzchni rynku. Wszelkiego typu wieże kwiatowe, czy to wiszące, czy też stojące, sprawiają, że rośliny są dobrze wyeksponowane. W razie potrzeby takie pojemniki łatwo jest przestawić, wymienić lub usunąć.
Frombork
Już na etapie planowania umiejscowienia kwietników na miejskim rynku, trzeba mieć na uwadze zachowanie odpowiednich proporcji. Jeśli powierzchnia placu jest bardzo duża, nie należy ustawiać kwiatowych wież pojedynczo ani w dużych odległościach, ale umieścić je w grupach. Czy też jeśli nie ma możliwości ukwiecenia całej fasady, dobrze jest skoncentrować się na naprawdę okazałym ozdobieniu samego wejścia.
Kórnik
Także i w tym zastosowaniu sprawdza się stare powiedzenie, że „lepiej mniej, a dobrze”!