Aktualności

Jak zabezpieczyć ulice miast przy użyciu donic i kwietników?

Betonowe donice i rosłe kwietniki nie od dziś zdobią polskie i europejskie miasta. Ich podstawową rolą jest zdobienie przestrzeni, jednak w ostatnich latach coraz częściej doceniana jest ich dodatkowa cecha – niemała masa, dzięki której mogą one chronić ulice m.in. przed wjazdem na nie.

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe jak zabezpieczyć ulice miast

Czujność to podstawa

W dzisiejszym świecie coraz mniej pewnie czujemy się w zatłoczonych uliczkach, szczególnie z powodu obawy przed zamachami terrorystycznymi. Miasta dokładają wszelkich starań, by dbać o piękno przestrzeni, jednocześnie czyniąc ją bezpieczną. Odpowiednio zaplanowane zapory są w stanie uniemożliwić wjazd pojazdów w wybrane lokalizacje – to sposób na kierowców szukających skrótów lub dodatkowych miejsc parkingowych, ale również i realna przeszkoda dla osób o dużo gorszych zamiarach. Co ważne, takie zapory wcale nie ingerują w wizerunek miasta, a wręcz przeciwnie – są w stanie stworzyć z nim spójną całość.

jak zabezpieczyć ulice miast

Europa daje przykład

Dodatkowe wielkie pojemniki na rośliny niedawno pojawiły się w portugalskich oraz we włoskich miastach: Rzymie, Florencji i Mediolanie. Jak zaznaczają władze tych pięknych, turystycznych destynacji, ich zdaniem jest uzupełnienie wprowadzonych już na ulice nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Rządzący chcą w ten sposób uchronić mieszkańców oraz gości przed zamachami z użyciem samochodu.

jak zabezpieczyć ulice miast

Ozdoba i zapora

Mimo wszystko warto przyjrzeć się przestrzeni miejskiej i zastanowić czy zapewnia mieszkańcom i turystom bezpieczeństwo. Obecność dużych pojemników, w tym donic betonowych (a  nawet modeli z polietylenu) czy wysokich wież kwiatowych to bardzo skuteczny i popularny sposób na zdobienie przestrzeni, który ma dodatkowe walory. Tak pokaźne dekoracje stanowią solidne zapory i uniemożliwiają przejazd samochodów. Nawet w przypadku bezpośredniego uderzenia nie przesuną się znacznie i ulegną całkowitemu zniszczeniu, dając służbom bezpieczeństwa czas niezbędny na reakcję i działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

donice tube donicemiejskie.pl a jak zabezpieczyć ulice miast

Jak to działa?

Betonowe donice to pojemniki zupełnie inne niż te, które znane są z dawnych lat. Współczesne modele wykonane są z betonu syntetycznego, udoskonalonego materiału, który nie kruszy się ani nie pęka nawet po wielu latach. Widok mało estetycznych, wyszczerbionych donic, to już przeszłość! Wyjątkowa odporność na uszkodzenia i wysoka masa własna czyni donice z betonu bezpieczną zaporą.

jak zabezpieczyć ulice miast

Masa korzyści

Podobne korzyści dają wieże kwiatowe – estetyczne i funkcjonalne dekoracje dla miast, które poza możliwością wprowadzenia roślin w przestrzeń miejską, mogą stać się dodatkową gwarancją bezpieczeństwa dla przechodniów. Już dwumetrowy model H2000 po obsadzeniu osiąga masę przekraczającą tonę! Trudno o lepszy sposób na zabezpieczenie ulic czy placów przed niepożądaną obecnością wszelkich pojazdów.

jak zabezpieczyć ulice miast

Śpij spokojnie!

Warto trzymać rękę na pulsie, jednak nie można pozwolić, by widmo niebezpieczeństwa sparaliżowało życie w polskich i europejskich miastach. Stosując odpowiednie dekoracje, można zapewnić mieszkańcom, jak i miastu podwójną korzyść: element natury w miejscach publicznych (a ta, jak wiadomo pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz wizualny odbiór okolicy), a jednocześnie pewność bezpiecznego jutra i spokojny sen.

jak zabezpieczyć ulice miast

jak zabezpieczyć ulice miast

jak zabezpieczyć ulice miast

donice miejskie terra świnoujście (7) jak zabezpieczyć ulice miast

Donica Plane Ring TerraForm jak zabezpieczyć ulice miast