• liczba ludności 20 138
  • prawa miejskie od 1469
Świebodzin

W samym sercu województwa lubuskiego, na trasie Berlin-Poznań, leży miasto, o którym dowiedział się świat dzięki najwyższemu posągowi Jezusa Chrystusa. Jednak Świebodzin to również miejsce, gdzie każdy może spędzić czas w towarzystwie Czesława Niemena. Jak to możliwe? Kilka lat temu na rynku pojawiła się ławeczka z podobizną artysty.

Władze doskonale wiedzą, jak dbać o wizerunek Świebodzina. Kwiaty w mieście to codzienny widok dla mieszkańców. Wieże kwiatowe oraz wiszące kaskady W600 w tym samym wariancie ukwiecenia nadały centrum nowy wygląd. W tym właśnie tkwi sekret udanej realizacji – spójna, przemyślana koncepcja wprowadzona do miasta przez profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Świebodzin konsekwentnie od kilku sezonów ukwieca rynek i jego okolice. Zieleń miejska towarzyszy mieszkańcom podczas spacerów bądź korzystania z ogródków letnich ustawionych wokół ratusza. W ciepłe, słonecznie dni, miasto wygląda niesamowicie okazale.

Natalia Zalopana

Na blogu inspirowaninatura.pl często publikujemy tak zawne "case study", czyli przedstawienie miasta przed i po ukwieceniu Wieżami Kwiatowymi. Opisy całej realizacji są okraszone bogatą galerią zdjęć. Zobacz, czy już pokazaliśmy Twoje miasto!

Natalia Zalopana | specjalista ds. Social Media + 48 663 640 333 | bmF0YWxpYS56YWxvcGFuYUB0ZXJyYS1wbC5ldQ==

Problem

Szara przestrzeń
Szara przestrzeń
Brak dostępu do podłoża
Brak dostępu do podłoża
Brak dostępu do wody
Brak dostępu do wody
Niewyróżniający się rynek
Niewyróżniający się rynek

W centrum Świebodzina brakowało wyrazistego i niepowtarzalnego wyglądu. Mimo że okoliczne ogródki letnie przyciągały mieszkańców na rynek, jego wystrój nie budził ich zainteresowania. Ogromny plac z ratuszem, otoczony kamienicami – to typowy wygląd wielu polskich miast. Brak  gruntu i dostępu do wody nie pozwalało na zasadzenie bujnych rabat. Świebodzin jednak postanowił wyróżnić się na ich tle dzięki kwiatom.

Rozwiązanie

Po ustawieniu ławeczki z postacią Czesława Niemena, następnym krokiem na ożywienie starówki było wprowadzenie zieleni miejskiej. W 2012 roku władze zdecydowały się na wieże kwiatowe H2000 oraz konstrukcje na lampy W600, wszystkie ukwiecone w ten sam sposób.

Kaskady wiszące pojawiły się na latarniach dookoła budynku ratusza, zaś stojące konstrukcje na wejściach na rynek. Barwne surfinie połączone z zieloną ipomoeą, wyróżniające się na tle kremowego ratusza, stworzyły oryginalną aranżację przestrzeni miejskiej Świebodzina.

Efekt

Wszyscy są zachwyceni efektem, który możemy podziwiać na świebodzińskim rynku. Kiedy zobaczyłem, jak wyglądają konstrukcje, byłem naprawdę pozytywnie zaskoczony widokiem. Kwiaty wyglądały rewelacyjnie. Nie spotkałem się z osobą, która powiedziałaby coś złego na temat konstrukcji kwietnikowych. Przecież kwiaty wyglądają wspaniale, a efekt jest niesamowity.

Krzysztof Tomalak Zastępca Burmistrza Świebodzina

Google Street View

Zobacz miasto Świebodzin w kwiatach