Wąsosz

woj. dolnośląskie
  • liczba ludności 2797
  • prawa miejskie od 1290
Wąsosz

Wąsosz to miasto na północy Dolnego Śląska, jest stolicą gminy należącej do powiatu górowskiego, od Poznania dzieli je około 80 km.

Gmina jest położona pośród atrakcyjnych kompleksów leśnych, nietrudno tu spotkać również łąki i obszary podmokłe. Tak ciekawa budowa terenu sprawiła, że miasto wraz z otaczającymi je terenami zostało zaliczone do Obszaru Chronionego Krajobrazu Dolny Baryczy.

Centrum Wąsosza jest nie mniej ciekawe. To właśnie tutaj znajduje się prostokątny rynek pełen piętrowych kamieniczek o zróżnicowanych fasadach. Tak dynamiczna zabudowa po dziś dzień nadaje miastu szczególnego klimatu.

W toku rewitalizacji centrum Wąsosza, w 2012 na rynku Starego Miasta pojawiły się Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe H2400, H750 oraz H1200. Zadanie ukwiecenia Wąsosza przeprowadzono w ramach Kompleksowej Usługi firmy Terra, która z bogatej gamy menu ukwieceń zaproponowała kompozycje z różnokolorowych surfinii.

Wieże kwiatowe model H2400 obsadzone purpurową surfinią zostały ulokowane tuż obok zegara słonecznego, prezentu dla mieszkańców Wąsosza od zaprzyjaźnionej holenderskiej gminy Meerlo-Wanssum. Na okolicznym skwerze znalazło się również miejsce dla kolejnych dekoracji: Kaskadowe Kwietniki H1200 oraz H750 ukwiecone białą surfinią dopełniły kompozycji tego miejsca.

Iwo Sznajder

Pomniki i rozmaite monumenty to miejsca szczególnie warte podkreślenia. W miejscach takich jak skwer w Wąsoszu problemem było monotonne otoczenie, które nie pasowało do jej najbliższej okolicy. Mało wyraziste centrum miasta można jednak ciekawie i efektownie ożywić.

Iwo Sznajder | doradca ds. Kluczowych Klientów +48 509 740 475 | aXdvLnN6bmFqZGVyQHRlcnJhLXBsLmV1

Problem

Szara okolica pomnika
Szara okolica pomnika
Monotonne otoczenie
Monotonne otoczenie
Brak dostępu do wody
Brak dostępu do wody
Mało popularne miejsce
Mało popularne miejsce

Skwer w Wąsoszu, na którym znajduje się zegar słoneczny, nie zachwycał swoim wyglądem. Jawił się jako mało atrakcyjny, jednak posiadający ogromny potencjał, który należało wykorzystać. Schludne, jednak niewyróżniające się niczym przestrzenie wymagały ciekawego elementu, który zdołałby wydobyć i podkreślić urok miasteczka.

Istotnym problemem, który doskwierał władzom Wąsosza było również zaaranżowanie najbliższej okolicy zegara słonecznego, będącego ważnym elementem historii oraz kultury miasteczka. Problematyczne było również dostarczanie wody do miejskich roślin. Ze względu na położenie skweru, niezbędne było rozwiązanie, które ograniczyłoby częstotliwość podlewania sadzonek.

Rozwiązanie

Centrum Wąsosza było schludne, jednak pozbawione zieleni w naturalnej postaci. Brak tego czynnika spowodował, że zadbana przestrzeń jawiła się jako mało atrakcyjna i monotonna. Aby poprawić estetykę bez konieczności tworzenia rabat w podłożu, miasto zdecydowało się na Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe o zróżnicowanych wielkościach i ukwieceniu.

Zastosowanie konstrukcji pozwoliło wyeliminować problem z dostarczaniem wody dla roślin nasadzonych w centrum miasta i na tutejszym skwerze. Ze względu na opatentowaną, pierścieniową budowę dekoracji, udało się ograniczyć podlewanie bez konieczności rezygnowania z bujnej, kwiatowej dekoracji.

Jednolitą przestrzeń miejskiego skweru udało się ożywić stosując Kwietniki Kaskadowe o zróżnicowanym ukwieceniu i odmiennych rozmiarach. W ten sposób zielona okolica stała się jeszcze bardziej atrakcyjna dla oka, a chluba Wąsosza – zegar słoneczny zyskał stosowną oprawę. Dzięki dekoracjom o odmiennych rozmiarach udało się w ciekawy sposób zaakcentować miejski parking i oddzielić go od przestrzeni zarezerwowanej dla pieszych.

Iwo Sznajder

Zadanie ukwiecenia Wąsosza wymagało od nas połączenia kilku aspektów: stworzenia miejsca dla kwiatów na terenie skweru, zaaranżowania okolicy zegara słonecznego, a także centrum miasta. Wszystkie te zadania udało nam się spełnić dzięki Kaskadowym Konstrukcjom Kwietnikowym o zróżnicowanych rozmiarach, które harmonijnie wkomponowaliśmy w tak odmienne przestrzenie.

Iwo Sznajder | doradca ds. Kluczowych Klientów +48 509 740 475 | aXdvLnN6bmFqZGVyQHRlcnJhLXBsLmV1

Efekt

Co tu dużo mówić, efekt jest niesamowity, konstrukcje są idealnie przygotowane i ukwiecone!

Marcin Koziński Zastępca Burmistrza Wąsosza

Google Street View

Zobacz miasto Wąsosz w kwiatach