• liczba ludności 295 401
  • prawa miejskie od 1691
Białystok

Miejsce powstania języka esperanto, polska stolica baloniarstwa i teatru lalkowego, położona w północno-wschodnim rejonie kraju – Białystok.

Miasto, podobnie jak Rzym, położone jest na siedmiu wzgórzach, to jedna z najbardziej „zielonych” miejscowości w całej Polsce – aż 32% obszaru przeznaczono dla natury. Na terenie Białegostoku znajduje się łącznie ponad 1,5 tys. ha lasów, które wraz z ukwieconymi skwerami i parkami tworzą szczególny mikroklimat.

Białystok ma nietypowy, bo oparty na kształcie trójkąta rynek. Plac miejski w tak niezwykłej postaci otwarto oficjalnie w 2007 roku, a już w kilka lat później najbliższa okolica ratusza została przekształcona w deptak wyłączony z ruchu kołowego. Dla wygody mieszkańców centrum wyłożono płytami granitowymi oraz kostką, co sprawiło jednak, że wprowadzenie dodatkowych dekoracji w postaci rabat było utrudnione. W 2013 roku rozwiązano ten problem i ukwiecono serce miasta Wiszącymi Kaskadowymi Konstrukcjami Kwietnikowymi oraz modelami stojącymi, które ostatecznie przesądziły o tym, że Białystok to naprawdę „zielone” miasto. 

Z pewnością estetyka miasta, w tym zieleń, wpływa na jego odbiór i ocenę. Białystok jest postrzegany jako "zielone miasto" i jest to jedno z najpowszechniejszych skojarzeń, jakie pojawia się w opiniach mieszkańców i turystów.

Urząd Miasta Białystok
Marcin Brożek

Pomniki to charakterystyczne elementy polskich miast. Wraz z architekturą tworzą charakter danej miejscowości, dlatego wymagają szczególnej kwiatowej oprawy. W Białymstoku takiego zabiegu wymagał pomnik Jana Pawła II oraz jego najbliższa okolica, którą pokrywała brukowana powierzchnia. Ukwiecenie tego miejsca okazało się jednak niezwykle łatwe. 

Marcin Brożek | Team Leader +48 513 041 846 | bWFyY2luLmJyb3pla0B0ZXJyYS1wbC5ldQ==

Problem

Szara okolica pomnika
Szara okolica pomnika
Nieatrakcyjna fasada budynku
Nieatrakcyjna fasada budynku
Plac bez wyrazu
Plac bez wyrazu
Brak dostępu do natury
Brak dostępu do natury

Plac Jana Pawła II, a przede wszystkim znajdujący się na nim pomnik papieża, był miejscem pozbawionym naturalnie występującej zieleni. Ze względu na wybrukowaną powierzchnię, najbliższa okolica monumentu była szara i monotonna, a brak podłoża dodatkowo utrudniał rozwiązanie tego problemu.

Otoczenie miejskiego ratusza również wymagało wprowadzenia atrakcyjnego dla oka elementu. Budynek o jasnej elewacji nie wyróżniał się na tle przestrzeni o podobnych barwach, w związku z tym niezbędne było podkreślenie tego istotnego dla całego miasta budynku.

Plac w sercu miasta to schludna zabudowa, jednak zabrakło w nim roślinnych akcentów, bez których nawet tak estetyczna przestrzeń mogła jawić się jako przytłaczająca i nieprzyjazna.

Rozwiązanie

W Białymstoku zdecydowano się na ożywienie przestrzeni poprzez Wiszące Konstrukcje Kwietnikowe montowane na latarniach. Uzupełnieniem dekoracji były modele stojące, które ustawiono w najbliższym otoczeniu pomnika Jana Pawła II. Całość sprawiła, że serce Białegostoku zyskało atrakcyjny dla oka element, który urozmaicił monotonną przestrzeń.

Do zaakcentowania miejskiego ratusza wybrano większe modele – H2400, które ze względu na swoje rozmiary nie zatraciły się na tle rosłej budowli. Naturalna dekoracja dla budynku sprawiła, że zarówno petenci, jak i pracownicy są witani kwiatami już na wejściu, a całość odpowiednio wyróżniła się na tle architektury centrum.

Marcin Brożek

Wprowadzenie roślin do przestrzeni pokrytej płytą chodnikową lub brukiem może wydawać się trudne. Wystarczy jednak spojrzeć na efekt dekoracyjny, jaki uzyskano w Białymstoku, by przekonać się, że również i takie miejsca mogą być pełne natury. Stojące Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe oraz modele montowane na latarniach to najlepsze rozwiązanie. 

Marcin Brożek | Team Leader +48 513 041 846 | bWFyY2luLmJyb3pla0B0ZXJyYS1wbC5ldQ==

Efekt

Co roku konsekwentnie realizowany jest program ukwiecenia miasta i aktualnie Białystok zdobią kwietniki na latarniach, wieże kwiatowe oraz donice z roślinami wieloletnimi i sezonowymi. Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych efektów programu bo przez to Białystok stał się bardziej kolorowy i piękniejszy.

Urząd Miasta Białystok

Google Street View

Zobacz miasto Białystok w kwiatach