• liczba ludności 19 412
  • prawa miejskie od 1382
Gostynin

Na trasie międzynarodowego szlaku rowerowego EuroVelo R2 znajduje się małe miasto malowniczo położone w województwie mazowieckim – Gostynin. To miejscowość o ciekawej, burzliwej historii, które często jest nazywane „Zielonymi Płucami Mazowsza”.

Na terenie Gostynina znajduje się mnóstwo lasów oraz jezior. Ich część została objęta ochroną w ramach Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Nie bez powodu więc miasto jest tak często odwiedzane przez turystów, którym brakuje kontaktu z przyrodą. Pobyt w Gostyninie zapewnia im relaks i odpoczynek. Lokalizacja oraz walory miasta stały się naturalną częścią jego promocji.

Włodarze miasta postanowili być konsekwentni, dlatego wprowadzili zieleń do przestrzeni miejskiej. Między drzewami stanęły Wieże Kwiatowe Terra ukwiecone czerwonymi pelargoniami. Nie zapomniano również o odpowiedniej dekoracji przy wejściu do budynku urzędu. Jeśli ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości, czy Gostynin to zielone miasto, niech spojrzy na jego centrum. 

Miasto Gostynin dokonało u przedstawicieli firmy Terra zakupu Kaskadowych Konstrukcji Kwietnikowych. Decyzję o zakupie podjęto w celu upiększenia i podniesienia estetyki miasta.

Halina Fijałkowska Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Gostyninie

Problem

Nieatrakcyjne wejście do budynku
Nieatrakcyjne wejście do budynku
Bliskość ulicy
Bliskość ulicy
Brak koloru
Brak koloru
Monotonne otoczenie
Monotonne otoczenie

Mimo że w Gostyninie nie brakuje zieleni miejskiej, przestrzeń wydawała się monotonna. Brakowało w niech akcentów kolorystycznych, które skutecznie przełamałyby dominację zastanej barwy. Na samym placu znajdują się rabaty, jednak przez to, że są niskie, nie są aż tak widoczne.

Między urzędem a placem znajduje się dość ruchliwa ulica oraz ogromna ilość miejsc parkingowych. To znaczy, że centrum jest bardzo często odwiedzane przez mieszkańców Gostynina.

Rozwiązanie

Wprowadzenie Kaskadowych Konstrukcji Kwietnikowych do przestrzeni publicznej Gostynina ożywiło jej kolorystykę. Konstrukcje H1100 ustawione wzdłuż krawędzi chodnika oddzielają go od jezdni, dzięki czemu strefa piesza oraz ruch samochodowy są bezpiecznie odseparowane.

Przy wejściu do urzędu pojawiły się dwie połówki H1200 ½ w tym samym wariancie ukwiecenia A116. Front budynku został estetycznie udekorowany. W ten sposób włodarze Gostynina osiągnęli spójną aranżację centrum miasta.

Efekt

Dzięki konstrukcjom udało nam się w ciekawy sposób zaaranżować piesze ciągi komunikacyjne. Cenimy sobie to, że dekoracje pozwalają w bezpieczny sposób ukwiecić chodniki, ale również fakt, iż wprowadzone w ten sposób kwiaty filtrują powietrze, stale narażone na obecność spalin samochodowych. 

Halina Fijałkowska Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Gostyninie

Google Street View

Zobacz miasto Gostynin w kwiatach