• liczba ludności 36 763
  • prawa miejskie od 1255
Oleśnica

Przy wjeździe do tej niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku, ma się wrażenie, jakby była jednym z najspokojniejszych miejsc na ziemi. Ale nie najnudniejszych! Oleśnica jest miastem nastawionym na ludzi i to dla nich powstają nowe inwestycje, prężnie rozwijające się ośrodki sportowe.

Oleśnica jest miastem policentrycznym. Rynek jest centrum historyczno-administracyjnym, zaś centrum rekreacyjne znajduje się na obrzeżach przy stawach miejskich. Przy hali sportowej znajduje się jeszcze centrum usług społecznych. Całość została połączona sprawną infrastrukturą drogową wraz z nowymi nasadzeniami.

Odnowa parków i terenów zielonych znajduje się na liście priorytetów włodarzy miasta. Mieszkańcy obcują z przyrodą, doceniają naturę, którą można spotkać niemalże na każdym kroku. Mimo że największe plany zostały już zrealizowane, to jeszcze nie koniec. Oleśniczanie już zgłaszają kolejne miejsca, które warto odnowić. I w ten sposób Oleśnica z powodzeniem realizuje swoją wizję miasta przyjaznego ludziom.

Idea zielonego miasta jest dobrym sposobem na jego promocję. Promocję miasta, którego oczekuje, że osoby, które przyjadą, już tutaj zostaną, a mieszkańcy, wybierający Oleśnicę jako swoje miejsce, będą zadowoleni ze swojej decyzji.

Jan Bronś Burmistrz Oleśnicy (1994-2014)
Iwo Sznajder

Brak kolorowych akcentów sprawia, że centra miast stają się szare i ponure. Często przyczyną tego jest brak miejsca na nasadzenie roślin i podłoże pokryte brukiem lub płytą chodnikową – tak jak w Oleśnicy. 

Iwo Sznajder | Doradca ds. Kluczowych Klientów +48 509 740 475 | aXdvLnN6bmFqZGVyQHRlcnJhLXBsLmV1

Problem

Nieatrakcyjne wejście do budynku
Nieatrakcyjne wejście do budynku
Szara okolica pomnika
Szara okolica pomnika
Niewyróżniający się rynek
Niewyróżniający się rynek
Brak dostępu do podłoża
Brak dostępu do podłoża

Oleśnica w myśl swojej idei rozwoju planowała ukwiecenie rynku, na którym na pierwszy plan wybijały się beżowe fasady budynków. Mimo że na placu rosną drzewa, taka ilość zieleni nie była wystarczająca.

Wejście do budynku zlewało się z fasadą. Jego lokalizację wskazywało jedynie czerwone tabliczki urzędowe. Jednak takie oznakowanie nie pozwalało na jego łatwe i szybkie odnalezienie.

Rozwiązanie

Włodarze Oleśnicy postanowili wykorzystać trzy modele Wież Kwiatowych w celu ukwiecenia rynku. Na lampach przy pomniku pojawiły się konstrukcje wiszące W600 obsadzone czerwonymi pelargoniami. Te same kwiaty znalazły się w pozostałych dekoracjach.

Aby wejście do urzędu było lepiej widoczne, przy drzwiach stanęły dwie połówki H1200 ½ zamontowane do fasady budynku. Wysokie modele H2000 wyznaczają rogi rynku. Całość współgra ze sobą kolorystycznie, a wraz z drzewami tworzy naturalną aranżację przestrzeni.

Efekt

Konstrukcje wyglądają bardzo dobrze. Jesteśmy zadowoleni z użytkowania. Są takie rzeczy, które dobrze wychodzą, jak ich nie widać. I tak charakter mają właśnie te kaskady. Im mniej widoczna jest ich konstrukcja, a bardziej to, co jest ich celem, czyli piękne kwiaty. Myślę, że moja opinia może być mało miarodajna – wystarczy spojrzeć...!

Jan Bronś Burmistrz Oleśnicy (1994-2014)

Google Street View

Zobacz miasto Oleśnica w kwiatach