Świnoujście latem

woj. zachodniopomorskie
  • liczba ludności 42 000
  • prawa miejskie od 1765
Świnoujście latem

Jedyne takie miasto w Polsce położone na 44 wyspach, do którego co roku przyjeżdża ok. 2,5 miliona turystów – to właśnie Świnoujście. To niewielkie, acz malownicze nadmorskie miasto jest jednym z najpopularniejszych polskich uzdrowisk. Niezwykła lokalizacja sprawia, że Świnoujście jest nazywane „Polskim Amsterdamem”.

Jak wygląda centrum? Zabytkowe kamienice otaczają schludne tereny zielone. Ważnym punktem spacerów jest fontanna na promenadzie, na której odbywają się imponujące spektakle z grą świateł. Dumą miasta jest najwyższa nad Morzem Bałtyckim, a także jedna z najwyższych na świecie, latarnia morska o wysokości 68 metrów.

W związku ze swoją popularnością, Świnoujście nie może sobie pozwolić na przeciętny wizerunek. Przestrzeń miejska, którą codziennie odwiedzają tysiące ludzi, przyciąga swoją barwnością i naturalnością dzięki prawidłowo pielęgnowanej zieleni.

 

Planując nowe inwestycje, zawsze zastanawiamy się najpierw nad rolą zieleni w ostatecznym projekcie. Dbałość o zieleń zdecydowała, że wybraliśmy donice i wieże kwiatowe do ozdoby nowego, przebudowanego Placu Wolności. Wprowadzenie zieleni znacznie ociepliło jego wizerunek.

Jagoda Kieruzel Podinspektor w Wydziale Eksploatacji i Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miasta Świnoujście

Problem

Pusta przestrzeń
Pusta przestrzeń
Bliskość ulicy
Bliskość ulicy
Bezbarwna aleja
Bezbarwna aleja
Niewyróżniający się rynek
Niewyróżniający się rynek

Świnoujście jak większość miast borykało się z problemem ukwiecenia przestrzeni publicznej. Ciągi piesze były ograniczone budynkami, a wzdłuż nich rosły młode drzewka. W tym miejscu zdecydowanie brakowało natury.

Świeżo zrewitalizowany Plac Wolności wymagał dopracowania, które ożywiłoby to miejsce. Nowoczesne miejsce nie miało jeszcze tego klimatu. Ulica tuż obok również nie dodawała przyjaznego charakteru.

Rozwiązanie

Monotonię pastelowych kolorów przełamały barwne kwiaty na Kaskadowych Konstrukcjach Kwietnikowych. Ustawione w rzędzie i w podobnych odstępach stworzyły naturalną barierę ochronną dla spacerowiczów na całej długości placu i alei. Kaskadowe Kwietniki na lampy W600 zostały ozdobione tym samym wariantem ukwiecenie co konstrukcje stojące, tworząc w ten sposób jedną spójną kompozycję.

Na Placu Wolności przy fontannie stanęły białe donice miejskie, które współgrały z pozostałymi elementami małej architektury.

Efekt

Przyroda zawsze dobrze się kojarzy. Dlatego też jest tak ważna w przestrzeniach publicznych. Systematyczne zwiększanie terenów zielonych w mieście jest u nas na pierwszym miejscu. Tym bardziej, że Świnoujście jest również uzdrowiskiem.

Jagoda Kieruzel Podinspektor w Wydziale Eksploatacji i Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miasta Świnoujście

Google Street View

Zobacz miasto Świnoujście latem w kwiatach