• liczba ludności 39 365
  • prawa miejskie od 1260
Żary

Żary to miasto powiatowe w województwie lubuskim, położone w niewielkiej odległości od granicy z Niemcami. To największe spośród wszystkich miast w pasie od Bogatyni do Gubina, dlatego w pełni zasługuje na tytuł stolicy polskich Łużyc.

Jednym z najważniejszych symboli miasta jest wykonana w 2010 roku ławeczka z brązu z postacią G. P. Telemanna, stojąca obecnie na honorowym miejscu żarskiego rynku. Figura znajduje się nieopodal fontanny, w otoczeniu zabytkowych kamienic i schludnych kawiarenek. Już od kilku lat żarski rynek może pochwalić się dodatkowym elementem, który przyciąga do niego rzesze turystów, ale i mieszkańców: Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe ustawione w pobliżu nowoczesnej fontanny.

Warto odwiedzić również tutejszy park, który sąsiaduje z potężnym XIII-wiecznym zamkiem Dewinów – Bibersteinów. Pośród zielonych alejek również można natknąć się na nastrojową fontannę i liczne pamiątki po dawnych latach.

Sławę Żarom przyniosła również organizacja Przystanku Woodstock w latach 1997-2003. Imprezę odbywająca się na tutejszym lotnisku odwiedziło łącznie ponad 1,5 mln osób z całego świata.

Problem

Szara okolica pomnika
Szara okolica pomnika
Monotonny park
Monotonny park
Nieatrakcyjne wejście do budynku
Nieatrakcyjne wejście do budynku
Niewyróżniający się rynek
Niewyróżniający się rynek

Serce Żar – rynek, to klasyczna zabudowa zabytkowych kamienic na planie kwadratu, w centrum której znajduje się ratusz. To właśnie tutaj znajduje się słynna ławeczka G. P. Telemanna oraz modernistyczna fontanna, których odpowiednia aranżacja decydowała o ostatecznym charakterze całej okolicy. Zarówno monument jak i zbiornik wymagały stosownej, kwiatowej dekoracji, której wprowadzenie było utrudnione ze względu na brukowaną powierzchnię rynku.

Do żarskiego rynku dotrzeć można licznymi uliczkami, które również były pozbawione naturalnych elementów. Brak gleby również uniemożliwiał wprowadzenie roślin w rabatach, a niedostateczna przestrzeń ograniczała możliwości aranżacyjne – podobnie jak w przypadku tutejszego ratusza, który wymagał stworzenia ciekawej oprawy wejścia.

Wprowadzenia żywego akcentu kolorystycznego wymagała również fontanna w żarskim parku przy alei Jana Pawła II. Ze względu na niemałe rozmiary zbiornika, wprowadzenie małych dekoracji nie pozwoliłoby uzyskać satysfakcjonującego efektu.

Rozwiązanie

Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe model H1200 zostały ulokowane w strategicznych miejscach w centrum Żar. Część z nich w atrakcyjny sposób urozmaiciła uliczki prowadzące do rynku, a pozostałe podkreśliły walory znajdującej się w sercu miasta fontanny oraz pomnika. Za sprawą dekoracji udało się wprowadzić roślinność do pozbawionego naturalnej gleby centrum, znacząco poprawiając jego estetykę i poziom życia mieszkańców.

Ze względu na potrzebę zagospodarowania wejścia do tutejszego ratusza, niezbędne okazały się Wieże Kwiatowe model H1200 ½, które doskonale przylegają do elewacji, tworząc prawdziwą kwiatową bramę do budynku.

Stosując cztery rosłe Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe obsadzone roślinami w mocnych barwach udało się w atrakcyjny sposób ożywić przestrzeń żarskiego parku. Duże rozmiary dekoracji harmonijnie dopełniły aranżacji samego parku, a także fontanny i jej najbliższej okolicy.

Efekt

Dzięki produktom firmy Terra otrzymaliśmy całkowitą zmianę charakteru Rynku Miejskiego w Żarach poprzez ocieplenie i rozbarwienie jego wizerunku. Oferta była dostosowana bezpośrednio do potrzeb miasta oraz naszych wymagań, zaś cała realizacja przebiegła wzorowo i terminowo.

Franciszek Dendewicz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żarach (2004-2013)

Google Street View

Zobacz miasto Żary w kwiatach