• liczba ludności 65 828
  • prawa miejskie od 1297
Pabianice

Pabianice należą do zespołu miejskiego Łodzi, gdzie zajmują drugie miejsce pod względem liczby mieszkańców. Powierzchnia niemal 44 km² daje im również tytuł największego miasta powiatu.

Pabianice podobnie jak pobliska Łódź, znane są jako miasto trzech nacji. Już od XIX wieku zgodnie żyją tutaj nie tylko Polacy, ale również Niemcy oraz (już nieco mniej liczni) reprezentanci narodu żydowskiego.

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Pabianicach jest neogotycka tkalnia zakładów Krusche & Ender przy ulicy Zamkowej, która stale przypomina o przemysłowych tradycjach miasta. To właśnie wzdłuż tej arterii w 2014 roku zamontowano Kaskadowe Kwietniki Kaskadowe model W600.

O tym, jak wielką rolę ma natura dla komfortowego życia mieszkańców, ale również i dla promocji Pabianic, jest pierwsze miejsce w plebiscycie Terra Flower Power – Najpiękniej Ukwiecone w Polsce, które miasto zajęło w 2014 roku. Efektownie ukwiecone Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe ustawione wzdłuż reprezentatywnej ulicy Zamkowej, na trakcie od kościoła pw. św. Piotra i Pawła okazały się tak piękne, że przyniosły miastu rekordową liczbę aż 398 głosów od internatów z całej Polski.

Aż 398 oddanych na Pabianice głosów nie pozostawia żadnych wątpliwości!

Miasto Pabianice dokonało u przedstawicieli firmy Terra zakupu konstrukcji kwietnikowych. Decyzję o zakupie podjęto w celu upiększenia i podniesienia estetyki miasta, a przede wszystkim rynku.

Agnieszka Pietrowska Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Pabianicach
Iwo Sznajder

Brak dostępu do naturalnego podłoża w centrum to częsty problem wielu polskich miejscowości, również Pabianic. Bez gleby ukwiecenie przestrzeni wydaje się trudne, a w efekcie cała okolica zostaje pozbawiona natury. Tak wcale nie musi być!

Iwo Sznajder | Doradca ds. Kluczowych Klientów +48 509 740 475 | aXdvLnN6bmFqZGVyQHRlcnJhLXBsLmV1

Problem

Brak dostępu do podłoża
Brak dostępu do podłoża
Bezbarwna aleja
Bezbarwna aleja
Monotonny chodnik
Monotonny chodnik
Brak dostępu do natury
Brak dostępu do natury

W Pabianicach problematyczny okazał się przede wszystkim monotonny chodnik biegnący wzdłuż ulicy Zamkowej. Rozległa trasa obok najbardziej reprezentatywnych budynków miasta wymagała odpowiedniej aranżacji, najlepiej przy użyciu żywych kwiatów.

Jednakże, trasa wzdłuż ulicy Zamkowej to przestrzeń o utrudnionym dostępie do naturalnego podłoża, które jest tutaj niemalże całkowicie wyparte przez kostkę brukową. Przestrzeń centrum Pabianic była więc mało atrakcyjna dla oka oraz pozbawiona natury, tak ważnej dla komfortowego funkcjonowania w mieście.

Ze względu na to, iż trasa znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej ulicy, niemożliwe było wprowadzenie tu dużych stojących dekoracji, które mogłyby ograniczać widoczność, a co za tym idzie, bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Rozwiązanie

Aby wprowadzić naturę na ulicę Zamkową w Pabianicach, wybrano Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe model W600, które zawisły na tamtejszych latarniach. Ze względu na sposób montażu dekoracji, udało się uniknąć zajmowania cennej przestrzeni chodnika, a jednocześnie nie ograniczono widoczności kierowców poruszających się wzdłuż pobliskiej ulicy.

Dzięki opatentowanej, kaskadowej budowie kwietników, dekoracje umieszczone na latarniach w krótkim czasie pokryły się bujnymi kulami kwiatów w kontrastowych kolorach. Rezultatem wprowadzenia Kaskadowych Konstrukcji Kwietnikowych do przestrzeni Pabianic był niesamowity efekt dekoracyjny, który szybko i na długo poprawił estetykę Pabianic.

Natalia Zalopana

Rok 2014 był dla Pabianic rokiem szczególnie udanym – pierwsze miejsce w plebiscycie Terra Flower Power – Najpiękniej Ukwiecone Miasto w Polsce to powód do dumy i najlepszy dowód na to, jak ogromną rolę dla mieszkańców ma natura. Twoje miasto tez może wygrać – zajrzyj na inspirowaninatura.pl.

Natalia Zalopana | specjalista ds. Social Media + 48 663 640 333 | bmF0YWxpYS56YWxvcGFuYUB0ZXJyYS1wbC5ldQ==

Efekt

Dzięki konstrukcjom możliwe było estetyczne wprowadzenie roślinności m.in. na ul. Zamkową. Za sprawą kwietników wszyscy mieszkańcy, a także goście odwiedzający Pabianice mogą cieszyć się naturalną zielenią w centrum miasta. Zakup kwietników okazał się dobrą inwestycją w poprawianie wizerunku Pabianic. 

Agnieszka Pietrowska Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Pabianicach

Google Street View

Zobacz miasto Pabianice w kwiatach