• liczba ludności 12 727
  • prawa miejskie od 1250
Trzebnica

Czy wiecie z czego słynie Trzebnica? Z jabłek, zadbanej starówki i… Super Kota! Trzebnica to raj dla spragnionych aktywnego wypoczynku. Czyste powietrze oraz malownicze położenie czynią to miasto wyjątkowym.

Na rynku Trzebnicy znajduje się fontanna, pręgierz, drzewko szczęścia oraz rzeźba dwóch kotów – Kociogórka i Lubuszki, które zapoczątkowały tzw. „Kocią Ścieżkę”. Poza nimi na terenie miasta znajdują się jeszcze rzeźby Stawcia, Mruczysława, Aquariusa oraz Nastroszka. Ich imiona wybrano w konkursie dla dzieci. „Kocia Ścieżka” to integralna część wizerunku miasta oraz doskonała porpozycja na zwiedzanie Trzebnicy z najmłodszymi.

Rynek Trzebnicy jest dumą miasta. To miejsce tętni życiem, będąc centrum rozrywki. To tutaj odbywają się koncerty, wystawy, a także Święto Sadów, Parada Orkiestr Dętych i Humoru, jarmarki oraz święta państwowe.

Zgadzam się z opinią, że coraz więcej miast dba o zieleń, wpisując ją w swoje budżety. I uważam to za bardzo korzystny trend. Jeśli chodzi o Trzebnicę, mogę zapewnić, że planując inwestycje dotyczące przestrzeni miejskiej, nie zapominamy o odpowiednim wykończeniu całości, a więc o roślinności.

Marek Długozima Burmistrz Trzebnicy
Iwo Sznajder

Nietypowy układ rynku w Trzebnicy mógł wydawać się trudnym do aranżacji. Jednak lata doświadczenia i tworzenia niekonwencjonalnych rozwiązań sprawiło, że ukwiecenie centrum było łatwe i skuteczne.

Iwo Sznajder | Doradca ds. Kluczowych Klientów +48 509 740 475 | aXdvLnN6bmFqZGVyQHRlcnJhLXBsLmV1

Problem

Ograniczona przestrzeń
Ograniczona przestrzeń
Bliskość ulicy
Bliskość ulicy
Problematyczne miejsce
Problematyczne miejsce
Brak dostępu do podłoża
Brak dostępu do podłoża

Trzebnicki rynek posiada ciekawą formę i położenie na lekkiej skarpie, jednak jest niewielkich rozmiarów. Aranżacja takiej przestrzeni powinna być przemyślana i funkcjonalna tak, aby dodatkowe elementy nie zabierały zbyt wielkiej ilości miejsca.  Całość jest utrzymana w jasnych barwach.

Przy ratuszu znajduje się mała fontanna, pomnik dwóch kotów, a na obrzeżach placu ciąg ławek i lamp. Rynek jest otoczony wąskim parkingiem oraz ulicą, po której panuje duży ruch. Można spotkać kilka niewielkich drzew.

Rozwiązanie

Niewielka przestrzeń potrafi być inspirująca! Trzebnica stała się miastem, którego mieszkańcy żyją z kwiatami ponad głowami. Każda lampa na trzebnickim rynku została przyozdobiona wiszącymi kaskadami W600. W ten sposób zostały jasno wytyczone granice placu - rynek i ulica nie zlewają się w jedno.

Przy wejściu do budynku ratusza oraz przy herbie miasta stanęły niewysokie wieże kwiatowe modele H750 i H1200. Ich wielkość została dostosowana proporcjonalnie do elementów małej architektury miejskiej. Dominacja jasnych kolorów została przełamana kolorowymi surfiniami i ipomoeą (wariant ukwiecenia A110).   

Tak zaaranżowany rynek stał się naturalną wizytówką Trzebnicy. Teraz natura panuje w sercu miasta.

Natalia Zalopana

Czwarte miejsce w plebiscycie Terra Flower Power – Najpiękniej Ukwiecone Miasto w Polsce to powód do dumy! Niezwykle atrakcyjne ukwiecenie sprawiło, że w 2014 roku Trzebnica wręcz otarła się o podium - czy zbliżająca się edycja będzie jeszcze bardziej udana? Zgłoś swoje miasto i śledź losy tegorocznej edycji na blogu inspirowaninatura.pl, by dowiedzieć się, komu uda się zwyciężyć!

Natalia Zalopana | specjalista ds. Social Media + 48 663 640 333 | bmF0YWxpYS56YWxvcGFuYUB0ZXJyYS1wbC5ldQ==

Efekt

Od kilku sezonów umieszczaliśmy kwiaty na trzebnickim Rynku. Stylową kostkę, którą jest wyłożony Rynek, urozmaicono elementami małej architektury, jak ławeczki lampy oraz fontanna. Jednak to dzięki ukwieceniu serce naszego miasta zyskuje co roku nowy blask i dodatkowy element, dzięki któremu staje się piękniejszy.

Marek Długozima Burmistrz Trzebnicy

Google Street View

Zobacz miasto Trzebnica w kwiatach