• liczba ludności 21 000
  • prawa miejskie od 1278
Gostyń

Miejscowość położona nieopodal Poznania, której daleki jest zgiełk wielkich miast, ale nie wielkomiejski szyk? Oto Gostyń, miejscowość znana w całej Polsce, a masło z tutejszej mleczarni podobno jadła sama Królowa Elżbieta II i papież Jan XXIII. Mieszkańcy Gostynia tworzą społeczeństwo obywatelskie, które dba o swoją małą ojczyznę. Tworzą Budżet Obywatelski, krzewią kulturę sportową, biorą aktywny udział w życiu miasta.

Rewitalizacja rynku, która miała miejsce kilka lat temu, znacząco przyczyniła się do ożywienia miasta. W centrum ogromnego placu znajduje się pomnik Serca Jezusowego, a tuż niedaleko fontanna. W ciepłe dni rynek zaczyna tętnić życiem, przemieniając się w najlepsze miejsce na spędzenie popołudnia w gronie przyjaciół i rodziny. Ogródki letnie są wypełnione po brzegi, a wszystkie ławki dookoła zajęte przez grupy znajomych.

Władze Gostynia inwestują w zieleń miejską, stawiając na wizerunek miasta pełnego natury. Efekty widać w samym centrum tuż przed ratuszem, gdzie wieże kwiatowe zdobią okolice najistotniejszych elementów architektury miejskiej.

Zanim natrafiłem na folder firmy Terra, którego treść skłoniła nas do wyboru Państwa produktów, nie znałem idei wież kwiatowych. Uznałem jednak, że efekt prezentowany na fotografiach doskonale oddaje to, czego właśnie potrzebuje Gostyń.

Mariusz Konieczny Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej w Gostyniu

Problem

Pusta przestrzeń
Pusta przestrzeń
Szara okolica pomnika
Szara okolica pomnika
Plac bez wyrazu
Plac bez wyrazu
Problematyczne miejsce
Problematyczne miejsce

Rewitalizacja ogromnego rynku Gostynia przeszła bardzo pomyślnie, jednak do jej finalnego efektu brakowało kilku drobnych szczegółów. Rynek cechował się monotonną kolorystyką oraz dużą ilością wolnego miejsca. Na placu wyznaczono kilka punktów spotkań dla mieszkańców, przy których stanęły ławki, jednak ginęły one na tle całości. Pomnik znajdujący się w centralnej części zlewał się z podłożem.

Zieleń miejska została na uboczu, reprezentowana przez kilka niewielkich drzew oraz niewielkie rabaty. Na tak ogromnej, pustej przestrzeni brakowało kwiatów i naturalnych wyznaczników granic między poszczególnymi strefami.

Rozwiązanie

Gostyń skorzystał z oferty Kompleksowej Usługi, dzięki czemu efekt kwitnącego miasta uzyskał w dosłownie kilka chwil. Na lampach pojawiły się kaskady wiszące W600 z wariantem ukwiecenia A110 (surfinie kremowe i purpurowe połączone z ipomoeą jasną), zaś teren wokół pomnika został zaakcentowany Kaskadowymi Konstrukcjami Kwietnikowymi model H2400 ukwieconymi czerwoną pelargonią (wariant ukwiecenia A116).

Rynek po rewitalizacji zyskał nowy, odmieniony wygląd. Przestrzeń wypełniły bujne, kolorowe kwiaty, które ładnie komponowały się z fasadą budynku ratusza. Pomnik Serca Jezusowego został wyraźnie oznaczony.

Natalia Zalopana

Gdzie rządzi Super Kot? Jakie miasto położone jest na 44 wsypach? Gdzie znajduje się słynna mleczarnia, której wyrobami delektowała się sama królowa Elżbieta II? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy na blogu inspirowaninatura.pl, gdzie publikujemy Miejskie Historie – cykl promujący polskie miejscowości. Napisz do nas pod adres bWFya2V0aW5nQGluc3Bpcm93YW5pbmF0dXJhLnBs, zgłoś swoje miasto i wspólnie stwórzmy nowe Miejskie Historie!

Natalia Zalopana | specjalista ds. Social Media + 48 663 640 333 | bmF0YWxpYS56YWxvcGFuYUB0ZXJyYS1wbC5ldQ==

Efekt

Spotkałem się z wieloma pozytywnymi reakcjami mieszkańców. W poprzednim sezonie, gdy kwiaty trafiły do centrum miasta po raz pierwszy, udało mi się nawet zaobserwować, że wieże kwiatowe stały się bohaterem pamiątkowych fotografii z Gostynia.

Mariusz Konieczny Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej w Gostyniu

Google Street View

Zobacz miasto Gostyń w kwiatach