• liczba ludności 20 808
Dillingen

Dillingen to niewielkie miasto w zachodniej części Niemiec. Słynie z atrakcyjnego położenia geograficznego tuż na granicy pięknego parku krajobrazowego Saar-Hunsrück. To właśnie tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszych hal eventowych w Niemczech – Der Lokschuppen (dosł. Parowozownia), którą odrestaurowano w 2004 roku.

Produkcja i obróbka stali w Dillingen ma bardzo długą tradycję. Od wielu pokoleń mieszkańcy znajdują zatrudnienie w zakładach przetwarzających metale. To właśnie dzięki ich pracy i wyobraźni lokalnych artystów na terenie całego miasta można liczne rzeźby z tych materiałów.

Zwiedzanie niemieckiego miasteczka Dillingen to prawdziwa gratka dla miłośników historii antycznej, a także osób pragnących kontaktu z przyrodą bez opuszczania zurbanizowanej przestrzeni. Warto zwrócić uwagę na liczne ślady kultury starożytnych Rzymian oraz imponujących rozmiarów ogrody wertykalne w samym centrum – zielone ściany liczą sobie ponad 10 metrów! Tradycja miasta przyjaznego naturze zobowiązuje, stworzenie roślinnych dekoracji w sercu miasta, jak i na jego obrzeżach należy do priorytetów.

Problem

Szare rondo
Szare rondo
Brak dostępu do podłoża
Brak dostępu do podłoża
Ruchliwa ulica
Ruchliwa ulica
Montonne otoczenie
Montonne otoczenie

Mało atrakcyjny deptak w centrum i szare ulice nie stanowiły chluby Dillingen. Ze względu na brak naturalnie występującej gleby w sercu miasta i problematyczną pielęgnację roślin na skrzyżowaniu, natura nie miała tu dostępu.

Dodatkowym utrudnieniem była konieczność czasowego demontażu dekoracji na okres zimowy, co wykluczało użycie tradycyjnych gazonów. Wskutek tego serce miasta, jak i jego arterie prezentowały się mało atrakcyjnie, szaro i zdecydowanie brakowało w nich kolorowego, naturalnego akcentu.

dillingen wieże kwiatowe terra

Rozwiązanie

Przykład niemieckiego miasta Dillingen dowodzi jak wielkim polem do popisu jest aranżacja ronda. Stosując wieże kwiatowe model H2000 udało się w ciekawy sposób podkreślić skrzyżowanie dwóch ulic: Merziger Straße oraz Stummstraße. Dzięki zastosowaniu roślinnych dekoracji skrzyżowanie stało się lepiej rozpoznawalne, i to również w nocy ze względu na obsadzenie kwietnika surfiniami o jasnych kwiatach.

Obecność kwietników poprawiła również estetykę centrum Dillingen – naturalne dekoracje obsadzone pelargonią trafiły w najbardziej reprezentacyjną okolicę, gdzie stworzyły ciekawe dopełnienie znajdujących się tu już wcześniej pojemników. To także sposób na podkreślenie tego, jak ważna jest natura dla całego miasta – wszak to właśnie tutaj znajdują się imponujące ogrody wertykalne.

Kamila Rogaczewska

Rośliny na tereny przyuliczne powinny być odporne na silne nasłonecznienie, okresową suszę i zanieczyszczenia, Powinny być też być łatwe w uprawie i w większości o jasnych liściach czy kwiatach, wtedy będą widoczne dla kierowców po zmroku. Najlepiej sprawdzą się aksamitki, begonie, narcyzy, dalie, tulipany oraz tak jak na rondzie w Dillingen – surfinia.

Kamila Rogaczewska | Architekt Krajobrazu +48 663 200 020 | a2FtaWxhLnJvZ2FjemV3c2thQHRlcnJhLXBsLmV1

Efekt

Google Street View

Zobacz miasto Dillingen w kwiatach