Wałbrzych

woj. dolnośląskie
  • liczba ludności 119 955
  • prawa miejskie od 1400
Wałbrzych

Wałbrzych zlokalizowany jest na południowym zachodzie kraju, to siedziba powiatu, a zarazem największe z miast aglomeracji wałbrzyskiej. Najsłynniejszym zabytkiem kojarzonym z Wałbrzychem jest zamek Książ, malowniczo położona, owiana niejedną tajemnica warownia oddalona od miasta o 8 km.

Wałbrzych słynie z przemysłowej historii. Bogate wydobycie złóż i wysoko rozwinięta produkcja przyniosła miastu dynamiczny rozwój, jednak obecnie największym walorem miasta jest jego… przyroda. Aż siedem pięknych parków, liczne, czyste potoki to atrakcyjna propozycja na weekend na pośród natury. To właśnie tutaj znajduje się również rezerwat przyrody Przełomy, w którym spotkać można rzadkie gatunki zwierząt oraz roślin.

Ulokowany w samym sercu Wałbrzycha rynek był już kilkukrotnie przebudowywany, jednak po dziś dzień stanowi cenne świadectwo historii miasta. Według podań na placu znajdował się kiedyś park, a obecnie, po wielu latach, tradycja ukwiecenia rynku powraca – od kilku sezonów jest on zdobiony imponującymi roślinnymi dekoracjami.

Problem

Plac bez wyrazu
Plac bez wyrazu
Brak dostępu do natury
Brak dostępu do natury
Brak dostępu do podłoża
Brak dostępu do podłoża
Pusta przestrzeń
Pusta przestrzeń

Zadbana, jednak sprawiająca wrażenie pustej przestrzeń, to bolączka wielu polskich miast. Funkcjonalne podłoże z kostki brukowej niejednokrotnie utrudnia wprowadzenie naturalnych dekoracji, które ożywiłyby centra i podkreśliły rangę budynków użyteczności publicznej. Brak dostępu do podłoża sprawił, że w efekcie plac zdawał się być pozbawiony wyrazu i charakterystycznego wyróżnika, stanowiącego atrakcję turystyczną, jak i udogodnienie dla samych mieszkańców.

Rozwiązanie

Imponująca powierzchnia rynku w Wałbrzychu to nie lada pole do popisu. Zaaranżowanie jej roślinnością pozwoliło zaakcentować urok centrum i sprawić, że stało się ono jeszcze bardziej atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i gości. Serce miasta ukwiecono stosując najpopularniejsze modele wież kwiatowych, które sprawdziły się już w wielu innych polskich miejscowościach. Powierzchnię ponad głowami przechodniów ożywiły wiszące modele montowane na latarniach, a na powierzchnię chodników trafiły modele H 1200 – uniwersalne rozwiązanie dla przestrzeni, w których brakuje naturalnego podłoża dla nasadzeń. Efekt przedsięwzięcia okazał się imponujący – serce miasta prezentuje się schludnie i estetycznie.

Efekt

Google Street View

Zobacz miasto Wałbrzych w kwiatach