• liczba ludności 26 028
  • prawa miejskie od XIII wieku
Pszczyna

Pszczyna położona jest w południowej części Polski, wyróżnia się ze względu na bogatą historię, której najlepszym świadectwem są doskonale zachowane zabytki, w tym urokliwy rynek. Miasto stanowi również ważny węzeł komunikacyjny, ponieważ leży na przecięciu tras Katowice-Bielsko-Cieszyn i Oświęcim-Rybnik, pomiędzy Beskidami a Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Zaledwie jedna godzina jazdy samochodem dzieli Pszczynę od przejścia granicznego w Cieszynie.

Pszczyna słynie z otwarcia na potrzeby miłośników sportu i przyrody. Cały region przecinają liczne szlaki turystyczne oraz ścieżki rowerowe o zróżnicowanej tematyce. Znalazło się również miejsce na stadion, kąpielisko miejskie oraz korty tenisowe.

Tutejszy Park Pszczyński stanowi najpiękniejszy obiekt tego typu w skali całego Górnego Śląska. Na powierzchni 156 hektarów znajdują się malownicze stawy, a także zabytki architektoniczne. Najważniejszym symbolem Pszczyny jest jednak miejski rynek wraz ze stylowymi kamienicami, który już od kilku lat jest cyklicznie ukwiecany wraz z nastaniem każdej wiosny.

Problem

Brak dostępu do natury
Brak dostępu do natury
Niewyróżniający się rynek
Niewyróżniający się rynek
Brak dostępu do wody
Brak dostępu do wody
Problematyczne miejsce
Problematyczne miejsce

Zabytkowy rynek w Pszczynie należy do najlepiej zachowanych w całym regionie. W tak atrakcyjnej turystycznie przestrzeni zabrakło jednak miejsca dla natury. Zdominowana przez bruk płyta nie prezentowała się wystarczająco dobrze. Szczególnie dotkliwy był brak stosownej, roślinnej oprawy dla znajdujących się tutaj symboli miasta: ratusza oraz  protestanckiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

 

Rozwiązanie

Sposobem na zwalczenie monotonii pszczyńskiego rynku okazały się Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe model H2000, pozwalające na atrakcyjne zaaranżowanie roślinnością miejsc, w których trudno o naturalnie występującą glebę. Doskonałym uzupełnieniem większym kwietników stały się Wieże Kwiatowe model H1200, które sprawiły, że serce miasta, a przede wszystkim jego najważniejsze symbole zyskały odpowiednią oprawę. Wszystkie kwietniki z Pszczyny ukwiecono czerwoną pelargonią, niezwykle odporną, a jednocześnie efektowną rośliną.

 

Efekt

Google Street View

Zobacz miasto Pszczyna w kwiatach