• liczba ludności 1 212 935
  • prawa miejskie od 1376
Sofia

Sofia, stolica Bułgarii, to lubiany cel wakacyjnych wyjazdów, centrum kulturalne, a także miejsce, które najczęściej kojarzymy z winem. Od kilku lat jest również przykładem znakomicie zaplanowanej przestrzeni miejskiej, w której pojawiły się kaskadowe konstrukcje kwietnikowe.

W 2015 roku stolica Bułgarii mogła się poszczycić pięknym ukwieceniem – i to nie po raz pierwszy! Już od 2012 roku kultywowana jest tradycja ukwiecania centrum miasta kaskadowym kwietnikami. Rosłe konstrukcje, jak również nieco mniejsze modele trafiają w najbardziej reprezentacyjne miejsca, w tym zabytków Pałac Prezydencki.

Zabudowa centrum Sofii pierwotnie miała charakter bardziej orientalny. Od XIV do XIX wieku zdecydowaną większość pośród mieszkańców stolicy Bułgarii stanowiła ludność turecka. Co ciekawe, miasto zyskało rangę stolicy zaledwie 136 lat temu, a obecnie Sofia to miejsce, w którym krzyżują się wpływy wielu kultur, między innymi rosyjskiej oraz tureckiej. Warte odwiedzenia są liczne zabytkowe cerkwie i łaźnie będące świadectwem orientalnych korzeni miasta.

 

Thanks to the purchased flower towers, we managed to decorate/arrange pedestrian routes in an attractive and interesting way. We appreciate the fact that your products allow to decorate public space safely.

Pro Plants CEO Daniela Vasileva Sofia
Małgorzata Moskwik

Rozległe chodniki pozbawione miejsca dla roślin i rozległe przestrzenie pokryte brukiem nie poprawiały prezencji stolicy Bułgarii. Brak naturalnych dekoracji w tak istotnym miejscu był więc szczególnie dotkliwy. Najważniejsze miasto w kraju zasługuje na adekwatne dekoracje, nawet wówczas, gdy przestrzeń nie ułatwia ich wprowadzenia. Z myślą o nich stworzono kwietniki o połówkowej budowie, które Sofia wybrało jako pierwsze miasto w Europie.

Małgorzata Moskwik | Specjalista ds. Klienta rosyjskojęzycznego +48 513 041 847 | bWFsb2dyemF0YS5tb3Nrd2lrQHRlcnJhLXBsLmV1

Problem

Nieestetyczna fasada budynku
Nieestetyczna fasada budynku
Brak dostępu do podłoża
Brak dostępu do podłoża
Plac bez wyrazu
Plac bez wyrazu
Pusta przestrzeń
Pusta przestrzeń

Mieszkańcy Bułgarii, podobnie jak Polacy, kochają naturę i cenią sobie jej obecność w przestrzeniach publicznych. Co warte zaznaczenia, stolica tego kraju zmaga się z podobnymi bolączkami co rodzime miejscowości. Nadmiar powierzchni brukowanych i pokrytych betonów obniżył atrakcyjność Sofii, przez co pogorszyły się warunki życia mieszkańców i zmalała popularność miasta pośród turystów. Rozwiązanie tych problemów przywędrowało wprost z Polski.

Rozwiązanie

Szczególne wrażenie robi wejście zabytkowej kamienicy, które zdobią modele połówkowe, idealnie dopasowane do ekspozycji tuż przy ścianach. Te wysokie konstrukcje zostały ustawiona naprzemienne z nowoczesnymi ławkami, co sprawia, że zarówno interesanci odwiedzający urząd, jak i sami przechodnie mogą wypocząć w komfortowych warunkach, pośród natury. Co ważne, przechodnie mogą swobodnie korzystać z chodnika.

Doskonałym uzupełnieniem aranżacji urzędu są dekoracje, które zostały ulokowane tuż przed gmachem Pałacu Prezydenckiego. Ze względu na fakt, iż jest to bardzo rozległa przestrzeń, niezbędne były tutaj modele, które nie znikną wobec ogromu tego miejsca. Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe Terra model H2400 skutecznie rozwiązały problem szarości i monotonii przed plac.

Ustawione w zgranym szeregu stworzyły wysoką ścianę zieleni, która ożywiła okolicę. Nie mogło zabraknąć również dekoracji o mniejszych gabarytach, jednak niemniej efektownym wyglądzie. Plac przed Pałacem Prezydenckim zdobią kwietniki o zróżnicowanych rozmiarach, co sprawia, że aranżacja sprawia wrażenie dynamicznej i atrakcyjnej dla oka.

Kamila Rogaczewska

Ściany również mogą zakwitnąć – płaskie, uważane za problematyczne przestrzenie wystarczy zaaranżować dedykowanymi kwietnikami. Kaskadowa budowa modelu H2000 1/2, gwarantuje roślinom doskonałe warunki do swobodnego rozrostu, a dzięki konstrukcji w oparciu o półkole, może ona stanąć możliwie najbliżej ścian, poprawiając ich wyglad i maskujać mankamenty - tak jak w Sofii.

Kamila Rogaczewska | Architekt krajobrazu +48 663 200 020 | a2FtaWxhLnJvZ2FjemV3c2thQHRlcnJhLXBsLmV1

Efekt

The purchase of the flower towers was enthusiastically approved by the citizens of Sofia and Varna, who can enjoy aesthetic, natural view on the sidewalks of the city.

Pro Plants CEO Daniela Vasileva Sofia