• liczba ludności 12 341
  • prawa miejskie od 1260
Szprotawa

Szprotawa położona jest w Lubuskiem, w powiecie żagańskim, około 50 km od stolicy województwa, Zielonej Góry. Od granicy z Niemcami miasto dzieli niespełna 60 km.

Ze względu na dwie rzeki, Szprotawę i Bóbr, które przepływają przez Szprotawę, miasto bywa nazywane Małą Wenecją. Równie ciekawie prezentuje się centrum, tutaj znajduje się prawdziwy ewenement w skali kraju: ratusz z XIV wieku o dwóch wieżach, z których wschodnia na dodatek jest nieco krzywa. Z tego samego okresu pochodzą mury obronne, zachowane fragmentarycznie, ale niewątpliwie warte odwiedzenia.

Stare Miasto w Szprotawie to perełka zabytkowej architektury: dawny układ ulic zachował się to niemalże w 100%, a niebanalny, renesansowy ratusz dodatkowo dopełnia szczególnego charakteru okolicy.

W 2012 tuż pod osobliwym ratuszem zakwitły Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe model H1200, które stworzyły atrakcyjny kontrast na tle elewacji budynku. Dla dopełnienia aranżacji, ukwiecono również latarnie znajdujące się w sercu miasta – kwietniki wiszące W600 pozwoliły ozdobić przestrzeń ponad chodnikami, dodatkowo podnosząc atrakcyjność Starego Miasta w Szprotawie.

Miasto Szprotawa dokonało u przedstawicieli firmy Terra® zakupu konstrukcji kaskadowej. Decyzję o zakupie podjęto w celu upiększenia estetyki miasta oraz odpowiedniego zaaranżowania wejścia do miejskiego ratusza.

Andrzej Barylak Z-ca Kierownika Wydziału Rolnictwa, Gospodarki i Środowiska w Szprotawie
Marcin Brożek

Brak charakterystycznych elementów może sprawić, że rynek miejski stanie się szary i nieciekawy. Utrudniony dostęp do naturalnego podłoża to jeden z powodów, dla którego serce Szprotawy było pozbawione naturalnych dekoracji i mało atrakcyjne. 

Marcin Brożek | Team Leader +48 513 041 846 | bWFyY2luLmJyb3pla0B0ZXJyYS1wbC5ldQ==

Problem

Szara przestrzeń
Szara przestrzeń
Brak dostępu do podłoża
Brak dostępu do podłoża
Plac bez wyrazu
Plac bez wyrazu
Niewyróżniający się rynek
Niewyróżniający się rynek

Rynek w Szprotawie to zabytkowa, pokryta brukiem przestrzeń, w której trudno o naturalnie występująca glebę. Brak dostępu do podłoża uniemożliwił wprowadzenie roślin, wskutek czego Stare Miasto było pozbawione indywidualnego wyrazu i zostało niemalże całkowicie zdominowane przez szarość. 

Rozwiązanie

Rozwiązaniem problemu szarości w Szprotawskim Starym Mieście okazały się Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe model H1200, umożlwiające ciekawe ukwiecenie miejsc, w których trudno o naturalne podłoże. Dobrym ich uzupełnieniem były wiszące modele W600 montowane na latarniach, które pozwoliły przenieść kwiatową dekorację również ponad powierzchnię chodników. Wraz z efektownym ukwieceniem w żywych kolorach Szprotawa zyskała atrakcyjny element wyróżniający centrum, które od tego momentu stało się cenną wizytówką całego miasta.

Marcin Brożek

Wprowadzając Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe do centrum Szprotawy udało się wydobyć wszystkie walory zabytkowej przestrzeni i odpowiednio je podkreślić. Brak dostępu do naturalnego podłoża nie był żadnym problemem, a ostatecznie rynek i jego najbliższa okolica ożywiono kolorami i naturą. 

Marcin Brożek | Team Leader +48 513 041 846 | bWFyY2luLmJyb3pla0B0ZXJyYS1wbC5ldQ==

Efekt

Ulokowanie konstrukcji kaskadowych tuż przy wejściu do ratusza pozwoliło nam w ciekawy sposób zaakcentować nie tylko front, ale również cały, tak istotny dla całego miasta budynek wraz z jego otoczeniem. Ze względu na funkcjonalną konstrukcję kwietników, możliwe było ustawienie ich bezpośrednio przy elewacji, co pozwoliło stworzyć oryginalny efekt dekoracyjny.

Andrzej Barylak Z-ca Kierownika Wydziału Rolnictwa, Gospodarki i Środowiska w Szprotawie

Google Street View

Zobacz miasto Szprotawa w kwiatach