Uzdrowisko Cieplice

woj. dolnośląskie
  • prawa miejskie od 1935
Uzdrowisko Cieplice

Jedno z najpiękniejszych miejsc w województwie dolnośląskim, odwiedzane przez tysiące turystów i kuracjuszy. Cieplice, które od kilkudziesięciu lat są już dzielnicą Jeleniej Góry, nieustannie zachwycają swoim urokiem oraz klimatem, który sprzyja wypoczynkowi. Nic dziwnego, że jak głosi legenda, te tereny odkrył w XII wieku książę Bolesław Wysoki podczas polowania.

Cieplice zyskały swoją sławę dzięki wodom leczniczym, których temperatura 86°C jest najwyższą w Polsce. Swoistą terapią dla kuracjuszy są również spacery po pięknych, naturalnych parkach. W uzdrowisku leczone są choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, nerek i dróg moczowych, choroby oka i przydatków oka oraz osteoporoza.

Oprócz parków pełnych zabytkowej architektury turyści chętnie odwiedzają Plac Piastowski, przy którym znajduje się zespół pałacowy rodziny Schaffgotschów - to do tego rodu przez ok. 500 lat należały Cieplice. To właśnie w tym miejscu znajdują się Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe.

 

 

 

Iwo Sznajder

Centrum Cieplic-Zdroju to rozległy, pokryty brukiem plac, w którym nie ma miejsca na tradycyjne nasadzenia roślin. Brak naturalnych akcentów sprawia, że nie prezentuje się ono atrakcyjnie. Podobnie jak w wielu innych polskich miejscowościach, tutaj również rozwiązano ten problem stosując Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe, które ożywiły plac.

Iwo Sznajder | Doradca ds. Kluczowych Klientów +48 509 740 475 | aXdvLnN6bmFqZGVyQHRlcnJhLXBsLmV1

Problem

Bezbarwna aleja
Bezbarwna aleja
Plac bez wyrazu
Plac bez wyrazu
Pusta przestrzeń
Pusta przestrzeń
Niewyróżniający się rynek
Niewyróżniający się rynek

Cieplice posiadają piękny rynek, jednak pozbawiony natury. Mimo obecności zabytkowych kamienic oraz pałacu samo miejsce sprawiało wrażenie bezbarwnego i monotonnego. Dominowały szarości i beże.

Rynek został zaprojektowany w formie alei, wzdłuż której zostały postawione ciemne ławki i lampy. Całość prezentowała się estetycznie. Niestety brakowało tego przysłowiowego „czegoś”, co jednoznacznie zdefiniowałoby rynek Cieplic.

Rozwiązanie

Włodarze Cieplic zdecydowali się na postawienie Wież Kwiatowych model H2400. Te wysokie kaskady obsadzone wyrazistą czerwoną pelargonią przełamały panowanie pastelowych barw na rynku, tym samym dodając kontrastu do otoczenia.

Ustawienie wysokich Kaskad wzdłuż trasy spacerowej było bardzo dobrym pomysłem. Ciemne kolory ławek i koszy zostały przysłonięte, a spacerowicze mają wrażenie, jakby szli wzdłuż kwitnącej ściany. Takie rozwiązanie również podkreśla rolę natury jako nieodłącznego elementu krajobrazu Cieplic.

Efekt

Google Street View

Zobacz miasto Uzdrowisko Cieplice w kwiatach