• liczba ludności 25 313
  • prawa miejskie od 1381
Wągrowiec

Wągrowiec to siedziba gminy, a jednocześnie miasto powiatowe, położony jest w woj. wielkopolskim, w odległości około 60 km od Poznania.

Jednym z największych atutów Wągrowca jest zrewitalizowany w 2009 Rynek wraz z otaczającymi go zabytkowymi kamienicami. Szczególną atmosferę buduje między innymi tańcząca fontanna z efektami świetlnymi, której pokazy odbywają się w sezonie letnim, zawsze w rytm znanych melodii. Zimą centrum miasta również jest warte odwiedzenia: w miejscu fontanny pojawia się mieniąca najróżniejszymi barwami oraz sezonowymi dekoracjami kopuła. Zegar słoneczny to kolejny atrakcyjny walor miasta.

W centrum Wągrowca, na rozległym placu warto odwiedzić również urokliwe kawiarenki lub wziąć udział w licznych, odbywających się tu wydarzeniach artystycznych. Mimo tego, iż podłoże pokryte jest kostką brukową, nie brakuje tu zieleni i kolorowych akcentów – Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe ożywiły jednolitą przestrzeń.

Decyzję o zakupie wież kwiatowych u przedstawicieli firmy Terra podjęto w celu upiększenia i podniesienia estetyki Wągrowca.

Krzysztof Poszwa Burmistrz Wągrowca

Problem

Pusta przestrzeń
Pusta przestrzeń
Ruchliwa ulica
Ruchliwa ulica
Monotonne otoczenie
Monotonne otoczenie
Szara okolica fontanny
Szara okolica fontanny

Poddany gruntownej przebudowie rynek imponował swoimi rozmiarami, jednak powierzchnia tak rozległa, a jednocześnie pozbawiona naturalnych akcentów zdawała się przytłaczać. Jednolita przestrzeń w centrum miasta była problematyczna ze względu na pokryte brukiem podłoże pozbawione gleby, w której można by nasadzić rośliny. Atrakcyjnego wyróżnika wymagała również tutejsza tańcząca fontanna, która dopiero w otoczeniu kwiatów mogła stać się naprawdę ciekawym elementem rynku. Szarość i jednolita przestrzeń rynku oraz głównych ulic Wągrowca nie sprzyjały dobremu samopoczuciu, nie zachęcały również do odwiedzin.

Rozwiązanie

Na uwagę zasługuje ciekawe zastosowanie dekoracji: mniejsze modele w bezpieczny odgrodziły jezdnię od chodnika, ale również uzupełniły aranżację w tutejszym parku. Dla urozmaicenia kompozycji, całość wzbogacono o duże konstrukcje H2400 w dynamicznym, barwnym ukwieceniu. Atrakcyjnie zaprezentowała się również brama Urzędu Miejskiego, która w otoczeniu dwóch Wież Kwiatowych wręcz zaprasza do odwiedzin.

Efekt

Zakup kwietników kaskadowych umożliwił zaaranżowanie zieleni wzdłuż miejskich ulic. Dzięki wieżom kwiatowym model H750 od firmy Terra udało nam się w ciekawy, a przede wszystkim bezpieczny sposób oddzielić jezdnię od przestrzeni dla pieszych, dzięki czemu Wągrowiec stał się jeszcze bardziej przyjazny dla mieszkańców i gości.

Krzysztof Poszwa Burmistrz Wągrowca

Google Street View

Zobacz miasto Wągrowiec w kwiatach