Grudziądz

woj. kujawsko-pomorskie
  • liczba ludności 97 676
  • prawa miejskie od 1291
Grudziądz

Grudziądz położony jest w północnej Polsce, na prawym brzegu rzeki Wisły. Pomimo burzliwej historii, miasto po dziś dzień może się poszczycić atrakcyjnymi zabytkami i zróżnicowaną architekturą.

Sercem miasta jest oparty na kształcie prostokąta rynek, pełen schludnych kamienic, które po wojnie zostały odbudowane w stylu barokowym. W centralnej części Starego miasta znajduje się jeden z wielu pomników: monument ku czci „Żołnierza Polskiego” został poddany w 2010 roku rewitalizacji, a od 2014 roku jego najbliższą okolicę uświetniają Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe.

Na żadnej pocztówce z Grudziądza nie może zabraknąć przeszło 700-letnich ruin zamku krzyżackiego wraz z murami obronnymi oraz Bramą Wodną z początków XIV wieku. To właśnie tutaj ulokowano kolejny istotny symbol miasta: monument przedstawiający Ułana z Dziewczyną – ze względu na problematyczną, pozbawioną natury przestrzeń oraz utrudniony dostęp, pomnik ukwiecono stosując Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe model H1200 ¼ - których kształt pozwala dokładnie dopasować je do narożników.

Problem

Problematyczne miejsce
Problematyczne miejsce
Szara okolica pomnika
Szara okolica pomnika
Niewyróżniający się rynek
Niewyróżniający się rynek
Brak dostępu do natury
Brak dostępu do natury

Brukowany rynek w Grudziądzu to schludna i funkcjonalna, jednak pozbawiona natury przestrzeń. Utwardzone podłoże ograniczyło możliwość wprowadzenia roślin w tradycyjnej postaci, wobec czego serce miasta było jednolite i zdawało się przytłaczać. Architektura centrum wymagała kolorowego akcentu, który podkreśliłby jej urok i ożywił nieco szarą okolicę.

Zabytkowa część miasta obejmująca mury obronne oraz zamek jest stale odwiedzana przez mieszkańców, turystów oraz miłośników historii. Brakowało tu jednak elementów, które podkreśliłby rangę tego miejsca, a wprowadzenie roślinności było utrudnione ze względu na brak gleby, jak również problematyczne otoczenie pomników.

Rozwiązanie

Wprowadzenie Kaskadowych Konstrukcji Kwietnikowych do centrum Grudziądza pozwoliło wyeliminować najważniejsze problemy, z którymi zmagano się w tej przestrzeni: brak naturalnego podłoża i utrudniony dostęp do wody. W ten sposób miejski rynek stał się atrakcyjny wizualnie, i to nawet pomimo brukowanej powierzchni, co więcej: udało się w ciekawy sposób podkreślić najbliższą okolicę znajdującego się tutaj pomnika Żołnierza Polskiego.

Dzięki kwiatom wypiękniały również zabytkowe mury obronne wraz z ruinami zamku krzyżackiego. Odpowiednio dopasowane Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe model H1200 ¼ pozwoliły ukwiecić nawet trudnodostępne, pozbawione gleby narożniki obwarowań. Rośliny sprawiły, że turystyczna część miasta stała się jeszcze bardziej atrakcyjna dla odwiedzających.

Sławomir Jankowiak

Za atrakcyjny efekt wizualny, jaki uzyskaliśmy w Grudziądzu, w dużej mierze odpowiada system kaskady, w który wyposażone są nasze Kaskadowe Konstrukcje Kaskadowe. To opatentowane, innowacyjne rozwiązanie znacząco poprawia jakość nasadzeń. Tajemnicą sukcesu naszych produktów jest brak dna w poszczególnych poziomach kwietnika, dzięki czemu system korzeniowy roślin ma nieskrepowane warunki wzrostu oraz optymalną ilość wody i powietrza.

Sławomir Jankowiak | specjalista ds. produkcji +48 665 950 444 | c2xhd29taXIuamFua293aWFrQHRlcnJhLXBsLmV1

Efekt

Google Street View

Zobacz miasto Grudziądz w kwiatach